Microsemi SoC A1020B-PQ100C
A1020B-PQ100C picture photo
Mfg. Part Number
A1020B-PQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 69 I/O 100PQFP
Datasheet Download
A1020B-PQ100C.pdf
Availability of A1020B-PQ100C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A1020B-PQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of A1020B-PQ100C
Internal Part NumberEIS-A1020B-PQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA1010B,A1020B 21/Jun/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesACT™ 1
Number of LABs/CLBs547
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O69
Number of Gates2000
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-PQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1020B-PQ100C
Related LinksA1020B, A1020B-PQ100C Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A1020B-PQ100C Details Description
Related parts for A1020B-PQ100C
IC REG LDO 3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HTSSOP datasheet.pdf
2.0 I/O SHELL BODY datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
1000UF 16V 10X16MM 105C 2000H datasheet.pdf