| Internal Part Number | EIS-ACPL-W484-500E | |
| PCN Design/Specification | Mult Device Design Changes 10/Nov/2015 | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 23/Jul/2013 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Isolators | |
| Family | Optoisolators - Logic Output | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Number of Channels | 1 | |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/0 | |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms | |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 30kV/µs | |
| Input Type | DC | |
| Output Type | Push-Pull, Totem Pole | |
| Current - Output / Channel | 50mA | |
| Data Rate | - | |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 120ns, 150ns | |
| Rise / Fall Time (Typ) | 6ns, 6ns | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 10mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 30 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-SOIC (0.268", 6.80mm Width) | |