Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML25FBB2AA01YX
AML25FBB2AA01YX picture photo
Mfg. Part Number
AML25FBB2AA01YX
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML25FBB2AA01YX.pdf
Availability of AML25FBB2AA01YX
QUANTITY
AML25FBB2AA01YX Order Process
Ship out your order
Specifications of AML25FBB2AA01YX
Internal Part NumberEIS-AML25FBB2AA01YX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesAML/MML Series Tech Guide
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesAML25
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypePaddle
Actuator Length-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)2.4 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
Bushing Thread-
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML25FBB2AA01YX
AML25FBB2AA01YX Details Description
Related parts for AML25FBB2AA01YX
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 12MMX13MM 6.77" datasheet.pdf
ID MARKER STRIP 11-20 FOR DRSCN datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 23.37MM datasheet.pdf
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf