Microsemi Power Products APTGT200DH120G
APTGT200DH120G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT200DH120G
Brief Description
IGBT MOD TRENCH ASYM BRIDGE SP6
Datasheet Download
APTGT200DH120G.pdf
Availability of APTGT200DH120G
QUANTITY
APTGT200DH120G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT200DH120G
Internal Part NumberEIS-APTGT200DH120G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationAsymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)280A
Power - Max890W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)350µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce14nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT200DH120G
Related LinksAPTGT20, APTGT200DH120G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT200DH120G Details Description
Related parts for APTGT200DH120G
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 815MA 120 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf