Atmel AT91SAM7S32-MU
AT91SAM7S32-MU picture photo
Mfg. Part Number
AT91SAM7S32-MU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM7 32KB FLASH 48VQFN
Datasheet Download
AT91SAM7S32-MU.pdf
Availability of AT91SAM7S32-MU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT91SAM7S32-MU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT91SAM7S32-MU
Internal Part NumberEIS-AT91SAM7S32-MU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM7S
PackagingTray
Core ProcessorARM7®
Core Size16/32-Bit
Speed55MHz
ConnectivityI²C, SPI, SSC, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.65 V ~ 1.95 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-QFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT91SAM7S32-MU
Related LinksAT91SAM, AT91SAM7S32-MU Datasheet, Atmel Distributor
AT91SAM7S32-MU Details Description
Related parts for AT91SAM7S32-MU
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 760MA 201 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PRC CIRCULAR 5POS datasheet.pdf