Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-90-C1-R0
ATS-10A-90-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-90-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10A-90-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-90-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-90-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-90-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-90-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.33°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-90-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-90-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-90-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-90-C1-R0
CAP CER 1000PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .050 4POS 30AU datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
IC FPGA 146 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 549 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
ICL 10 OHM 15% 5A 15.24MM datasheet.pdf