EPCOS (TDK) B41851A4338M
B41851A4338M picture photo
Mfg. Part Number
B41851A4338M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41851A4338M.pdf
Availability of B41851A4338M
QUANTITY
B41851A4338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41851A4338M
Internal Part NumberEIS-B41851A4338M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41851
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41851A4338M
Related LinksB41851, B41851A4338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41851A4338M Details Description
Related parts for B41851A4338M
IC VOICE REC/PLAY 120SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CONN PIN SPRING-LOADED PCB GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5300K-6000K 6SMD datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 37C P 20" YEL JACKS datasheet.pdf