KEMET C1812C241JZGACTU
C1812C241JZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C241JZGACTU
Brief Description
CAP CER 240PF 2.5KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C241JZGACTU.pdf
Availability of C1812C241JZGACTU
QUANTITY
C1812C241JZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C241JZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C241JZGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C241JZGACTU
Related LinksC1812C24, C1812C241JZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C241JZGACTU Details Description
Related parts for C1812C241JZGACTU
IC FIFO SS 16384X36 15NS 128TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAF TPE NR REC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OP AMP SAR ADC DVR SOT23-6 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf