ITT Cannon, LLC CA3101E20-27PXB01
CA3101E20-27PXB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E20-27PXB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E20-27PXB01.pdf
Availability of CA3101E20-27PXB01
QUANTITY
CA3101E20-27PXB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E20-27PXB01
Internal Part NumberEIS-CA3101E20-27PXB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E20-27PXB01
Related LinksCA3101E2, CA3101E20-27PXB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E20-27PXB01 Details Description
Related parts for CA3101E20-27PXB01
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V MICROFOOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH LSZH OM2+ 28M datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT89-3 datasheet.pdf