ITT Cannon, LLC CA3106E32A55SXBA176
CA3106E32A55SXBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32A55SXBA176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E32A55SXBA176.pdf
Availability of CA3106E32A55SXBA176
QUANTITY
CA3106E32A55SXBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32A55SXBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E32A55SXBA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32A55SXBA176
Related LinksCA3106E32, CA3106E32A55SXBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32A55SXBA176 Details Description
Related parts for CA3106E32A55SXBA176
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CUSTOM RESISTOR BLANK 2010 datasheet.pdf
0.8MM SOCKET ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 5PR SHLD 300V datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf