Bourns Inc. CR1206-FX-4752ELF
CR1206-FX-4752ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4752ELF
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4752ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4752ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4752ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4752ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4752ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4752ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4752ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4752ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4752ELF
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 24V datasheet.pdf
2MM HM,TYPE A/B,HDR,ASY,146POS datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER MGMT 155DSBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf