Vishay/Dale CRCW040271R5FKTD
CRCW040271R5FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040271R5FKTD
Brief Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040271R5FKTD.pdf
Availability of CRCW040271R5FKTD
QUANTITY
CRCW040271R5FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040271R5FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040271R5FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040271R5FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040271R5FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040271R5FKTD Details Description
Related parts for CRCW040271R5FKTD
JUMPER-H1502TR/A3049Y/H1502TR 2" datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 2A TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 2MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220NFM datasheet.pdf
CONN DR MALE 6POS GRAY datasheet.pdf
CABLE 11COND 26AWG BLACK 65.6' datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G M31 datasheet.pdf
2500UF 16V 16X38 85C AXI datasheet.pdf