Vishay/Dale CRCW06032R67FNTA
CRCW06032R67FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06032R67FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.67 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06032R67FNTA.pdf
Availability of CRCW06032R67FNTA
QUANTITY
CRCW06032R67FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06032R67FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06032R67FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06032R67FNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06032R67FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06032R67FNTA Details Description
Related parts for CRCW06032R67FNTA
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 35V AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 58MM datasheet.pdf
OT12,18,F2T,0606,11,W2.25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1200V 40A TO220-2 datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 5A 22 OHM SMD datasheet.pdf