Vishay/Dale CRCW0805180RJNEAHP
CRCW0805180RJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805180RJNEAHP
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW0805180RJNEAHP.pdf
Availability of CRCW0805180RJNEAHP
QUANTITY
CRCW0805180RJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805180RJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805180RJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805180RJNEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW0805180RJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805180RJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW0805180RJNEAHP
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V 0605 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf