Vishay/Dale CRCW08053K74FKTA
CRCW08053K74FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053K74FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053K74FKTA.pdf
Availability of CRCW08053K74FKTA
QUANTITY
CRCW08053K74FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053K74FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053K74FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053K74FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053K74FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053K74FKTA Details Description
Related parts for CRCW08053K74FKTA
XFRMR TOROIDAL 1500VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN BLOWER 35X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 2X132" A MED datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf