Vishay/Dale CRCW12061R02FKEAHP
CRCW12061R02FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R02FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.02 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R02FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12061R02FKEAHP
QUANTITY
CRCW12061R02FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R02FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R02FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R02FKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW12061R02FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R02FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12061R02FKEAHP
RES SMD 3.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.25VWM 20SOIC datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 500/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
MOD BRIDGE 3PH 1200V 75A M2-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf