Cypress Semiconductor CY7C1470BV25-200BZIT
CY7C1470BV25-200BZIT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1470BV25-200BZIT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1470BV25-200BZIT.pdf
Availability of CY7C1470BV25-200BZIT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1470BV25-200BZIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1470BV25-200BZIT
Internal Part NumberEIS-CY7C1470BV25-200BZIT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1470BV25-200BZIT
Related LinksCY7C1470BV, CY7C1470BV25-200BZIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1470BV25-200BZIT Details Description
Related parts for CY7C1470BV25-200BZIT
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR LINEAR HALL EFFECT datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount Vertical datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
IC RCVR HDMI 3GHZ 5:1 260BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 15F 5.6V SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL SYNC datasheet.pdf