TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WF11HN
D38999/24WF11HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WF11HN.pdf
Availability of D38999/24WF11HN
QUANTITY
D38999/24WF11HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11HN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11HN
Related LinksD38999/, D38999/24WF11HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WF11HN Details Description
Related parts for D38999/24WF11HN
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30K OHM SMD SOD80 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf
MOD SPM 600V 3.6A SPM5P-023 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf