TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ29BC
D38999/26WJ29BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ29BC.pdf
Availability of D38999/26WJ29BC
QUANTITY
D38999/26WJ29BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29BC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29BC
Related LinksD38999/, D38999/26WJ29BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ29BC Details Description
Related parts for D38999/26WJ29BC
CONN PLUG 7POS .165 AWG18 TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.26M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 26.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
KIT TVS DIODE 1500W UNI-DIR SMC datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 45D SQU datasheet.pdf
CONN - PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf