ITT Cannon, LLC DEMAY15SNM
DEMAY15SNM picture photo
Mfg. Part Number
DEMAY15SNM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DEMAY15SNM.pdf
Availability of DEMAY15SNM
QUANTITY
DEMAY15SNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DEMAY15SNM
Internal Part NumberEIS-DEMAY15SNM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEMAY15SNM
Related LinksDEMAY, DEMAY15SNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DEMAY15SNM Details Description
Related parts for DEMAY15SNM
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14MHZ 8SO datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR40S/AE40M/CSR40S datasheet.pdf
LICENSE PCI EXP X1 ENDPOINT ECP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KJA SERIES III datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 16POS datasheet.pdf