Hirose Electric Co Ltd DF13B-8P-1.25V(20)
DF13B-8P-1.25V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF13B-8P-1.25V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS 1.25MM SMD TIN
Datasheet Download
DF13B-8P-1.25V(20).pdf
Availability of DF13B-8P-1.25V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF13B-8P-1.25V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13B-8P-1.25V(20)
Internal Part NumberEIS-DF13B-8P-1.25V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13B-8P-1.25V(20)
Related LinksDF13B-8P-, DF13B-8P-1.25V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13B-8P-1.25V(20) Details Description
Related parts for DF13B-8P-1.25V(20)
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.1A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
070 MLC PLG 12P B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 6W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf