Omron Automation & Safety E2A-M12KN08-WP-B1 2M
E2A-M12KN08-WP-B1 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M12KN08-WP-B1 2M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M12 8MM PNP-NO UNSHLD
Datasheet Download
E2A-M12KN08-WP-B1 2M.pdf
Availability of E2A-M12KN08-WP-B1 2M
QUANTITY
E2A-M12KN08-WP-B1 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M12KN08-WP-B1 2M
Internal Part NumberEIS-E2A-M12KN08-WP-B1 2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2A Series Proximity Sensors
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2A
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.315" (8mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency800Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M12
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M12KN08-WP-B1 2M
Related LinksE2A-M12KN0, E2A-M12KN08-WP-B1 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M12KN08-WP-B1 2M Details Description
Related parts for E2A-M12KN08-WP-B1 2M
CONN FFC FPC TOP 18POS 1MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES MO 1W 44.2 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 12V datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf