ECS Inc. International ECS-100AX-110.5
ECS-100AX-110.5 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100AX-110.5
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-100AX-110.5.pdf
Availability of ECS-100AX-110.5
QUANTITY
ECS-100AX-110.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100AX-110.5
Internal Part NumberEIS-ECS-100AX-110.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-100X
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
Function-
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100AX-110.5
Related LinksECS-100, ECS-100AX-110.5 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100AX-110.5 Details Description
Related parts for ECS-100AX-110.5
CONN HEADER RTANG .100 8POS 15AU datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES 33 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEV DALI DMX512A UNIV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf