United Chemi-Con EKMH630VND103MA50T
EKMH630VND103MA50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VND103MA50T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VND103MA50T.pdf
Availability of EKMH630VND103MA50T
QUANTITY
EKMH630VND103MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VND103MA50T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VND103MA50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.4A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VND103MA50T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VND103MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VND103MA50T Details Description
Related parts for EKMH630VND103MA50T
FUSE RESETTABLE 750MA 6V 1210 datasheet.pdf
CABLE 20COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DEKAFIX FWZ 6 MARKED 41-50 50/CD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3K OHM 1206 datasheet.pdf
IC 8-BIT GEN/CHKER 24SOIC datasheet.pdf
IC LIU E3/DS3/STS-1 SGL 52TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CBL PIN RA CRIMP datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf