NKK Switches FR01AC10H
FR01AC10H picture photo
Mfg. Part Number
FR01AC10H
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS RA T/H 5V
Datasheet Download
FR01AC10H.pdf
Availability of FR01AC10H
QUANTITY
FR01AC10H Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01AC10H
Internal Part NumberEIS-FR01AC10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.433" (11.00mm)
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.516" (13.11mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01AC10H
Related LinksFR01, FR01AC10H Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01AC10H Details Description
Related parts for FR01AC10H
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE COMMERICAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 535MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
AC CORD RETAINER CLIP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf