JAE Electronics IL-G-15P-S3L2-SA
IL-G-15P-S3L2-SA picture photo
Mfg. Part Number
IL-G-15P-S3L2-SA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 15POS R/A 2.5MM
Datasheet Download
IL-G-15P-S3L2-SA.pdf
Availability of IL-G-15P-S3L2-SA
QUANTITY
IL-G-15P-S3L2-SA Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-G-15P-S3L2-SA
Internal Part NumberEIS-IL-G-15P-S3L2-SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-G
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-G-15P-S3L2-SA
Related LinksIL-G-15P, IL-G-15P-S3L2-SA Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-G-15P-S3L2-SA Details Description
Related parts for IL-G-15P-S3L2-SA
XFRMR LAMINATED 0.35VA CHAS MNT datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
GROUND CORD LO-PRO 15' W/RESIS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 25A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf
CABLE DUCT REPLACEMENT COVER datasheet.pdf
RES SMD 612 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf