Vishay/Sprague M39003/03-0349H
M39003/03-0349H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0349H
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0349H.pdf
Availability of M39003/03-0349H
QUANTITY
M39003/03-0349H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0349H
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0349H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0349H
Related LinksM39003/, M39003/03-0349H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0349H Details Description
Related parts for M39003/03-0349H
SWITCH KNOB DIAMOND 0.94" BLACK datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf