TDK Corporation MHQ1005P1N6BT000
MHQ1005P1N6BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N6BT000
Brief Description
FIXED IND 1.6NH 1A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N6BT000.pdf
Availability of MHQ1005P1N6BT000
QUANTITY
MHQ1005P1N6BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N6BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N6BT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.6nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N6BT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N6BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N6BT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N6BT000
RES SMD 56.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 25A 280V PNL MNT datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD SPDT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
8324-1 TERMINATOR BASE& TRACK datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 36POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT RA datasheet.pdf