Micron Technology MT46H16M32LFCX-6 IT:B
MT46H16M32LFCX-6 IT:B picture photo
Mfg. Part Number
MT46H16M32LFCX-6 IT:B
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
MT46H16M32LFCX-6 IT:B.pdf
Availability of MT46H16M32LFCX-6 IT:B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT46H16M32LFCX-6 IT:B Order Process
Ship out your order
Specifications of MT46H16M32LFCX-6 IT:B
Internal Part NumberEIS-MT46H16M32LFCX-6 IT:B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPDDR SDRAM
Memory Size512M (16M x 32)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.95 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case90-VFBGA
Supplier Device Package90-VFBGA (9x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT46H16M32LFCX-6 IT:B
Related LinksMT46H16M32, MT46H16M32LFCX-6 IT:B Datasheet, Micron Technology Distributor
MT46H16M32LFCX-6 IT:B Details Description
Related parts for MT46H16M32LFCX-6 IT:B
Connector Receptacle, Pass Through 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X5R 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf