TDK Corporation NL565050T-122J-PF
NL565050T-122J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NL565050T-122J-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 75MA 17 OHM SMD
Datasheet Download
NL565050T-122J-PF.pdf
Availability of NL565050T-122J-PF
QUANTITY
NL565050T-122J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NL565050T-122J-PF
Internal Part NumberEIS-NL565050T-122J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNL(C)565050T Coil Product 25/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.2mH
Tolerance±5%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5650 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL565050T-122J-PF
Related LinksNL565050, NL565050T-122J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NL565050T-122J-PF Details Description
Related parts for NL565050T-122J-PF
JUMPER-H1507TR/A3049Y/X 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.6V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 64A DPAK datasheet.pdf
NTST V4.7 SOFTWARE UPGRADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 30AU datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf