Vishay Thin Film PHP00805H4020BST1
PHP00805H4020BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H4020BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H4020BST1.pdf
Availability of PHP00805H4020BST1
QUANTITY
PHP00805H4020BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H4020BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H4020BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H4020BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H4020BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H4020BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H4020BST1
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS 64TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC MELF datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf