Vishay/Dale RLR05C1300GPBSL
RLR05C1300GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1300GPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1300GPBSL.pdf
Availability of RLR05C1300GPBSL
QUANTITY
RLR05C1300GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1300GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1300GPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1300GPBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1300GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1300GPBSL Details Description
Related parts for RLR05C1300GPBSL
IC RECEIVER SGL CONV 32-LQFP datasheet.pdf
TRIAC 800V 4A IPAK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
FUSE .187A 500V MIDGET T/D datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
MONO SOLAR CELL 43MM X 14MM datasheet.pdf
FLEX SUPP. SHEET 240X240X0.3 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 4.9152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf