Vishay/Dale RLR05C6981FSRSL
RLR05C6981FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6981FSRSL
Brief Description
RES 6.98K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6981FSRSL.pdf
Availability of RLR05C6981FSRSL
QUANTITY
RLR05C6981FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6981FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6981FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6981FSRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6981FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6981FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C6981FSRSL
IC OPAMP GP 80MHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC QUINTUPLE VOLT MONITOR datasheet.pdf
BLADE SET TORX W/POUCH 8PC datasheet.pdf
MODULE XFRMR LAN GIGABIT 48P SMD datasheet.pdf
VARISTOR 21.87V 120A 0805 datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 91UH 84MA 8 OHM TH datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf