Vishay/Dale RLR07C1151FSB14
RLR07C1151FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1151FSB14
Brief Description
RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1151FSB14.pdf
Availability of RLR07C1151FSB14
QUANTITY
RLR07C1151FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1151FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1151FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1151FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1151FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1151FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1151FSB14
IC UNDERVOLTAGE SENSING 3V 8SOIC datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ADJ CURR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
K60719A TOOL KIT datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf