Vishay/Dale RLR07C2431FRRSL
RLR07C2431FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2431FRRSL
Brief Description
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2431FRRSL.pdf
Availability of RLR07C2431FRRSL
QUANTITY
RLR07C2431FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2431FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2431FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2431FRRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2431FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2431FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C2431FRRSL
IC FIXED-POINT DSP 352-FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 125V 48TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf