Vishay/Dale RLR07C2R49FMRSL
RLR07C2R49FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2R49FMRSL
Brief Description
RES 2.49 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2R49FMRSL.pdf
Availability of RLR07C2R49FMRSL
QUANTITY
RLR07C2R49FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2R49FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2R49FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2R49FMRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2R49FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2R49FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C2R49FMRSL
CONN PLUG 3POS MINI UNIV-MATE 2 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF HI SIDE HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050" STR PCB datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SR BTS PC 4 ASY C datasheet.pdf
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC PWR AMP 700-800MHZ 28QFN datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 6.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf