Sullins Connector Solutions RMC12DTES
RMC12DTES picture photo
Mfg. Part Number
RMC12DTES
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET
Datasheet Download
RMC12DTES.pdf
Availability of RMC12DTES
QUANTITY
RMC12DTES Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC12DTES
Internal Part NumberEIS-RMC12DTES
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC12DTES
Related LinksRMC1, RMC12DTES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC12DTES Details Description
Related parts for RMC12DTES
TVS DIODE 12VWM 21VC SOT23 datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 3-INP 6-TSSOP datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 53A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 35W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SNGL 12V OUT SIP7 datasheet.pdf
CA 62.5 SC DUP-MTRJ VI SECURE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
PROC CTRL MOD 1 ANALOG 3 ANALOG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 826MA 305 MOHM datasheet.pdf