Vishay/Dale RN65D2871FRE6
RN65D2871FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2871FRE6
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2871FRE6.pdf
Availability of RN65D2871FRE6
QUANTITY
RN65D2871FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2871FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D2871FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2871FRE6
Related LinksRN65D2, RN65D2871FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2871FRE6 Details Description
Related parts for RN65D2871FRE6
JUMPER-H1503TR/A2015Y/H1503TR 6" datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL 250LBS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 140MA 12.6 OHM datasheet.pdf
FRONT PANEL FOR TR6103 CABINET datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf