Vishay/Dale RNC55H1092BSRE6
RNC55H1092BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1092BSRE6
Brief Description
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1092BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1092BSRE6
QUANTITY
RNC55H1092BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1092BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1092BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1092BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1092BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1092BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1092BSRE6
IC SRAM 1MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TQFN datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
KIT EVAL STEPUP DC/DC FOR LM4510 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC FPGA SOC 10K LUTS 400VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf