Vishay/Dale RNC60J7151BSRE6
RNC60J7151BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7151BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7151BSRE6.pdf
Availability of RNC60J7151BSRE6
QUANTITY
RNC60J7151BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7151BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J7151BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7151BSRE6
Related LinksRNC60J7, RNC60J7151BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7151BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J7151BSRE6
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
IC DRVR VID TRPL SEL FLT 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X250MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 200MW SOD323 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
8UF 500V 19.05X41.28 85C AXI datasheet.pdf
1500UF 350V 50X105MM 105C 5000H datasheet.pdf