Susumu RR1220P-1960-B-M-T5
RR1220P-1960-B-M-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RR1220P-1960-B-M-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
RR1220P-1960-B-M-T5.pdf
Availability of RR1220P-1960-B-M-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RR1220P-1960-B-M-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RR1220P-1960-B-M-T5
Internal Part NumberEIS-RR1220P-1960-B-M-T5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR1220P-1960-B-M-T5
Related LinksRR1220P-1, RR1220P-1960-B-M-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RR1220P-1960-B-M-T5 Details Description
Related parts for RR1220P-1960-B-M-T5
JUMPER-H1504TR/A3048S/H1504TR 8" datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16SOIC datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf