Yageo RT0603CRD0782RL
RT0603CRD0782RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0782RL
Brief Description
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0782RL.pdf
Availability of RT0603CRD0782RL
QUANTITY
RT0603CRD0782RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0782RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0782RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0782RL
Related LinksRT0603C, RT0603CRD0782RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0782RL Details Description
Related parts for RT0603CRD0782RL
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMULATOR BASE UNIT H8S/2678R FAM datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.65 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10LV+GRND PIN datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf