Vishay/Dale RWR80S4R75FPB12
RWR80S4R75FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R75FPB12
Brief Description
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R75FPB12.pdf
Availability of RWR80S4R75FPB12
QUANTITY
RWR80S4R75FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R75FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R75FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R75FPB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R75FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R75FPB12 Details Description
Related parts for RWR80S4R75FPB12
IDC CABLE - MKS50K/MC50F/MPD50K datasheet.pdf
CONN BUSHING FOR BNC & TNC BLKHD datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf