Vishay/Dale RWR80SR625BRS73
RWR80SR625BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR625BRS73
Brief Description
RES 0.625 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR625BRS73.pdf
Availability of RWR80SR625BRS73
QUANTITY
RWR80SR625BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR625BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR625BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.625
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR625BRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR625BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR625BRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR625BRS73
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES 215 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 17"W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 50-500MM PNP datasheet.pdf
CONN 8CONT SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC SMCJ datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf