Vishay/BCcomponents SFR25H0006202JR500
SFR25H0006202JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006202JR500
Brief Description
RES 62K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006202JR500.pdf
Availability of SFR25H0006202JR500
QUANTITY
SFR25H0006202JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006202JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006202JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006202JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006202JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006202JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0006202JR500
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M570-B 24QFN datasheet.pdf
10 METER/YARD datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 440-880MHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC SMA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A AXIAL datasheet.pdf