AVX Corporation SR595A512GARTR1
SR595A512GARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595A512GARTR1
Brief Description
CAP CER 5100PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR595A512GARTR1.pdf
Availability of SR595A512GARTR1
QUANTITY
SR595A512GARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595A512GARTR1
Internal Part NumberEIS-SR595A512GARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595A512GARTR1
Related LinksSR595A5, SR595A512GARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595A512GARTR1 Details Description
Related parts for SR595A512GARTR1
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 2012 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1CH 64TSSOP datasheet.pdf
RCPT DPLX 15A/125V 5-15R BROWN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 60MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER SYNC 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf