ST STPSC1206D
STPSC1206D picture photo
Mfg. Part Number
STPSC1206D
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 600V 12A TO220AC
Datasheet Download
STPSC1206D.pdf
Availability of STPSC1206D
QUANTITY
STPSC1206D Order Process
Ship out your order
Specifications of STPSC1206D
Internal Part NumberEIS-STPSC1206D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPSC1206 View All Specifications
Product Training ModulesSilicon Carbide Rectifiers
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 12A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F750pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPSC1206D
Related LinksSTPSC, STPSC1206D Datasheet, ST Distributor
STPSC1206D Details Description
Related parts for STPSC1206D
CABLE MCX/MCX 18" RG-179 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 16-WQFN (3x3) datasheet.pdf
RES 255 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 225A 32VDC 10PC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 120POS datasheet.pdf