Nichicon ULV2E150MNL1GS
ULV2E150MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
ULV2E150MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 250V SMD
Datasheet Download
ULV2E150MNL1GS.pdf
Availability of ULV2E150MNL1GS
QUANTITY
ULV2E150MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of ULV2E150MNL1GS
Internal Part NumberEIS-ULV2E150MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULV2E150MNL1GS
Related LinksULV2E15, ULV2E150MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
ULV2E150MNL1GS Details Description
Related parts for ULV2E150MNL1GS
CAP CER 3300PF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS .156 TIN datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT STR 8AWG TIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE .18-.34"DIA YEL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BVL 7.62HP/02/270FI 3.5SN BK datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 388MA 2.25 OHM datasheet.pdf