Nichicon UTT1E331MPD1TA
UTT1E331MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UTT1E331MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UTT1E331MPD1TA.pdf
Availability of UTT1E331MPD1TA
QUANTITY
UTT1E331MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT1E331MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UTT1E331MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current178.8mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT1E331MPD1TA
Related LinksUTT1E33, UTT1E331MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UTT1E331MPD1TA Details Description
Related parts for UTT1E331MPD1TA
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TOOL INSERTION 22 GA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
PLUG FWE 5.08MM EMATE-E 10A datasheet.pdf