Vicor Corporation V24C5E50BF
V24C5E50BF picture photo
Mfg. Part Number
V24C5E50BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V24C5E50BF.pdf
Availability of V24C5E50BF
QUANTITY
V24C5E50BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5E50BF
Internal Part NumberEIS-V24C5E50BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5E50BF
Related LinksV24C5, V24C5E50BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5E50BF Details Description
Related parts for V24C5E50BF
FIXED IND 56UH 370MA 500 MOHM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 6W datasheet.pdf
FUSE 40A 660V AC / 460V DC INDUS datasheet.pdf